KATEGORİLER

Ana Sayfa » Genel » Windows 8’den Windows 7’ye Dönüş Nasıl Yapılır

Windows 8’den Windows 7’ye Dönüş Nasıl Yapılır

12 Mart 2013
GD Star Rating
loading...

Beraberinde birçok yeniliği getiren Windows 8, alışılması zor birçok özelliğe de sahip. Diyelim ki Başlat menüsünün olmamasına, Başlangıç menüsüne, Metro arayüzüne alışamadınız ya da kurumsal bir şirketsiniz ve kullandığınız yazılımların Windows 8’de düzgün çalışmadığından ya da hiç çalışmadığından şikayet ediyorsunuz ve eski işletim sisteminize dönüş yapmak istiyorsunuz. Yüzde yüz olmasa da Microsoft, bazı işletim sistemlerine geçiş yapmanıza imkan sağlıyor. Windows 8’den, sadece Windows 7 Professional ve Windows Vista Business’a geçiş yapılabiliyor. Şimdi Windows 8’den Windows 7’ye dönüş nasıl yapılır inceleyelim.

Windows 8'den Windows 7'ye Dönüş

Windows 8’den Windows 7’ye Dönüş

Öncelikle tüm gerekli dosyaları bir harici sabit diske yedeklemenizi öneriyoruz.

Şimdi ihtiyacınız olan, Windows 7 veya Windows Vista sürücüsü ve geçerli bir ürün anahtarı. Kullanacağınız ürün anahtarı başka bir cihazda da kullanılıyor olabilir. Çünkü sadece Windows’u yüklerken kullanacağız.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, sisteminizden güvenli boot ( UEFI ) işleminin devre dışı bırakılması gerekiyor. Öncelikle Charms çubuğunu ( sağ köşeden çıkan bar ) kullanarak Ayarlar > Bilgisayar ayarlarını değiştir > Genel > Şimdi yeniden başlat yolunu izleyin ve Sorun Gider butonuna tıklayarak UEFI Firmware ayarları’ndan UEFI’yı pasif hale getirin.

Şimdi yükleyeceğimiz işletim sistemini normalde yüklediğiniz gibi yükleyin. Ürün anahtarı kısmına Windows 7 veya Windows Vista’nın ürün anahtarını kullanın ve yüklemeyi tamamlayın.

İşletim sistemi kurulduktan sonra Microsoft’tan bir müşteri temsilcisiyle telefon ya da mail yoluyla iletişim kurarak, durumunuzu anlatarak tek kullanımlık etkinleştirme kodu talep edin ve o kodu kullarak Windows’u etkinleştirin.

8 Yorum “Windows 8’den Windows 7’ye Dönüş Nasıl Yapılır”

 1. Çağatay 05 Haziran 2013, 17:13

  sağol abi tam istediğim bir şeyden bahsettin…

  Cevapla
 2. Çağatay 05 Haziran 2013, 17:27

  ben bir şey soracağım UEFI Firmware ayarları bende gözükmüyor

  Cevapla
 3. ADEM 29 Haziran 2013, 08:41

  windows 8 bilgisayarım ‘kişisel bilgisayarınız bir sorunla karsılastıhatası alıyorum ve acılmıyo biostan nasıl yapılır

  Cevapla
 4. Rifat Koyuncu 02 Aralık 2013, 23:14

  F2 ile Boot (Setup) ayarlarından Boot security disabled yapıldığında UEFİ ve diğeri OS pozisyonuna alındığında ve kaydedilip tekrar bilisayar açılırken F2 tuşu ile yine Boot (Setup) sayfası açıldığında ve Boot Properteus tan DVD RW first yapılabiliyor.

  Cevapla
 5. vedat 03 Ocak 2014, 11:58

  uefi ayarlarına gıremıyorum gözükmüyor dedıgınız gıbı yapmama rahmen lütfen settıng ayarlarını nasıl gorecegım mümkünse acıklarmısınız

  Cevapla
 6. berk güven 08 Şubat 2014, 12:15

  ya ben bi türlü yapamadım

  Cevapla
 7. Cem 03 Haziran 2014, 17:52

  ben güzel şekilde format atıcam biliyorum ama driverler nolacak uyumlumu 7 ile ?

  Cevapla
 8. Furkan Topcu 15 Ekim 2014, 10:36

  Bnm bilgisayerm proobok win8 işletim sistemi kurulu aldığmda kuruluydu şimdi ise win 7 yüklemek istiyorum ama yapamıyrum yardımcı olursanız sevinerim… Yukarıda bahsettiğiniz olayolmuyor.. UEFİ ayarları glmiyor.

  Cevapla