Windows 8′den Windows 7′ye Dönüş Nasıl Yapılır

GD Star Rating
a WordPress rating system

Beraberinde birçok yeniliği getiren Windows 8, alışılması zor birçok özelliğe de sahip. Diyelim ki Başlat menüsünün olmamasına, Başlangıç menüsüne, Metro arayüzüne alışamadınız ya da kurumsal bir şirketsiniz ve kullandığınız yazılımların Windows 8′de düzgün çalışmadığından ya da hiç çalışmadığından şikayet ediyorsunuz ve eski işletim sisteminize dönüş yapmak istiyorsunuz. Yüzde yüz olmasa da Microsoft, bazı işletim sistemlerine geçiş yapmanıza imkan sağlıyor. Windows 8′den, sadece Windows 7 Professional ve Windows Vista Business’a geçiş yapılabiliyor. Şimdi Windows 8′den Windows 7′ye dönüş nasıl yapılır inceleyelim.

Windows 8'den Windows 7'ye Dönüş

Windows 8′den Windows 7′ye Dönüş

Öncelikle tüm gerekli dosyaları bir harici sabit diske yedeklemenizi öneriyoruz.

Şimdi ihtiyacınız olan, Windows 7 veya Windows Vista sürücüsü ve geçerli bir ürün anahtarı. Kullanacağınız ürün anahtarı başka bir cihazda da kullanılıyor olabilir. Çünkü sadece Windows’u yüklerken kullanacağız.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, sisteminizden güvenli boot ( UEFI ) işleminin devre dışı bırakılması gerekiyor. Öncelikle Charms çubuğunu ( sağ köşeden çıkan bar ) kullanarak Ayarlar > Bilgisayar ayarlarını değiştir > Genel > Şimdi yeniden başlat yolunu izleyin ve Sorun Gider butonuna tıklayarak UEFI Firmware ayarları’ndan UEFI’yı pasif hale getirin.

Şimdi yükleyeceğimiz işletim sistemini normalde yüklediğiniz gibi yükleyin. Ürün anahtarı kısmına Windows 7 veya Windows Vista’nın ürün anahtarını kullanın ve yüklemeyi tamamlayın.

İşletim sistemi kurulduktan sonra Microsoft’tan bir müşteri temsilcisiyle telefon ya da mail yoluyla iletişim kurarak, durumunuzu anlatarak tek kullanımlık etkinleştirme kodu talep edin ve o kodu kullarak Windows’u etkinleştirin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  1. ben bir şey soracağım UEFI Firmware ayarları bende gözükmüyor

  2. windows 8 bilgisayarım ‘kişisel bilgisayarınız bir sorunla karsılastıhatası alıyorum ve acılmıyo biostan nasıl yapılır

  3. F2 ile Boot (Setup) ayarlarından Boot security disabled yapıldığında UEFİ ve diğeri OS pozisyonuna alındığında ve kaydedilip tekrar bilisayar açılırken F2 tuşu ile yine Boot (Setup) sayfası açıldığında ve Boot Properteus tan DVD RW first yapılabiliyor.

  4. uefi ayarlarına gıremıyorum gözükmüyor dedıgınız gıbı yapmama rahmen lütfen settıng ayarlarını nasıl gorecegım mümkünse acıklarmısınız

  5. ben güzel şekilde format atıcam biliyorum ama driverler nolacak uyumlumu 7 ile ?