KATEGORİLER

Ana Sayfa » Genel » Çözüm: Internet Explorer 11 Çalışmıyor

Çözüm: Internet Explorer 11 Çalışmıyor

05 Eylül 2013
GD Star Rating
loading...

Son dönemlerde Windows 8 ve Windows 8.1 Preview işletim sistemlerini kullanan takipçilerimizden “Internet Explorer 11 Çalışmıyor” şeklinde e-postalar almaya başladık. Sorun özellikle Internet Explorer 11‘in Windows 8 Modern arayüzünde çalışmaması / açılmaması şeklinde görülüyor. Bu yazının Internet Explorer 11 ile Modern arayüzünde sorun yaşayan kullanıcılara yardımcı olmasını umuyoruz.

Internet Explorer 11

Çözüm: Internet Explorer 11 Çalışmıyor

Eğer siz de “Sistemimde kurulu olan Windows 8 veya Windows 8.1 Preview’de Internet Explorer 11 Çalışmıyor.” diyorsanız öncelikle Internet Explorer’ı varsayılan internet tarayıcısı olarak belirlemelisiniz. Windows 8 Modern arayüzünde yalnızca varsayılan tarayıcı kullanılabiliyor, işletim sisteminizin varsayılan web tarayıcısı Google Chrome ise bu durumu değiştirmeniz gerekecek. Internet Explorer 11’i varsayılan internet tarayıcısı olarak atamak için Charms menüsüne erişin, “Ayarlar” butonuna tıklayın, “Bilgisayar ayarlarını değiştir” seçeneği ile devam edin. “Arama & Uygulamalar” menüsünden “Varsayılanlar” sekmesini görüntüleyin ve Internet Explorer 11’i seçin.

Internet Explorer 11 Çalışmıyor 1

Sorun devam ediyorsa masaüstüne erişin ve Internet Explorer 11’i çalıştırın. Seçenekler menüsüne erişin, “Programlar” sekmesini görüntüleyin. Burada bağlantıları nasıl açabileceğinizi ayarlama imkanı sunan bir seçeneğin bulunduğunu göreceksiniz. Seçenekler arasında masaüstü tarayıcısı, Modern arayüzündeki tarayıcı ve kararı Internet Explorer’a bırakma seçenekleri mevcut. Eğer burada masaüstü tarayıcısı belirlenmişse kararı Internet Explorer’a bırakan seçeneği belirleyin. Kutucukları masaüstü tarayıcısı ile açmayı sağlayan seçeneği de devre dışı bırakın.

Internet Explorer 11 Çalışmıyor 2

Eğer yine sonuç alamazsanız Internet Explorer 11’i devre dışı bırakıp daha sonra tekrar etkinleştirmeyi denemeniz gerekecek. Windows 8 arama aracını çalıştırın ve “Windows özelliklerini aç veya kapat” şeklinde arama yapın.

Internet Explorer 11 Çalışmıyor 3

İlgili sonuca tıklayın. Karşınıza gelen uzun listeden Internet Explorer 11’in kutucuğundaki işaretlemeyi kaldırın ve “Tamam” butonunu kullanın.

Internet Explorer 11 Çalışmıyor 4

Internet Explorer 11’i devre dışı bıraktığınızda Windows özelliklerinin ve programların düzgün çalışamayabileceği ifade ediliyor, bu süreç uzun sürmeyeceği için sorun yok. “Evet” butonuna tıklayarak onay verin.

Internet Explorer 11 Çalışmıyor 5

Internet Explorer 11 devre dışı bırakılacak ve bilgisayarınız yeniden başlatılacaktır. Sistem yeniden açıldığında Windows 8 arama aracını aynı şekilde kullanarak “Windows özelliklerini aç veya kapat” aracına ulaşın. Listeden Internet Explorer 11’i bulun ve kutucuğu işaretleyip “Tamam” butonuna tıklayın. Internet Explorer 11 etkinleştirilecek ve bilgisayarınız yine yeniden başlatılacaktır. İşlem sonucunda sorununuz büyük ihtimalle çözülecektir.

5 Yorum “Çözüm: Internet Explorer 11 Çalışmıyor”

 1. Mesut Akcan 27 Eylül 2013, 22:13

  tüm yöntemleri denedim. yine de açılmıyor IE

  Cevapla
 2. Zeynep Büşra GENÇ 10 Mayıs 2014, 01:24

  YAA VARYA TEK KELİMEYLE HELALL!!!
  SAATLERDİR ŞU TARAYICIYI NE YAPTIYSAM DÜZELTEMEDİM AMA SİZİN VESİLENİZLE HALLETTİM!
  BİR NUMARASINIZ!!! NE DENİR Kİ?!! O KADAR NET ANLATMIŞSINIZ VE O KADAR ÇOK ÇÖZÜM YOLLARI ÖNERMİŞSİNİZ Kİ HAYRAN KALDIM!
  TEBRİKLER HÜSEYİN KARDEŞ… BAŞARILARINIZ VE BİLGİLERİNİZ ARTMAYA DEVAM ETSİN İNŞAALLAH.. ARTSIN Kİ DAHA ÇOK FAYDALI OLABİLESİNİZ… SELAM!

  Cevapla
 3. Zeynep Büşra GENÇ 12 Mayıs 2014, 10:55

  wordpad programı nasıl geri getirilir??
  bilgisayarı geri yüklemem gerekti, yükledikten sonra masaüstüne ağ tuş yaptığımda wordpad dosyasını göremiyorum artık.. nasıl yükleyebilirim tekrar??

  Cevapla
 4. Alptekin Kılıçaslan 18 Haziran 2014, 13:11

  Merhaba benim sorunum ise internet explorer hiç bir hata vermemesi ancak programı çalıştırmak için mousenin sol tuşunu çift tıkladığımda sanki az sonra pencere agibi mousenin oku iki tur dönüyor sonra boş hiç bir işlem olmuyor ne bir pencere açılıyor ne de başka bir şey nede hata mesajı hiç bir şey yok sanki çalıştırma komutu verilmemişcesine bu durumu nasıl düzeltir ve eskisi gibi çalışmasını sağlayabilirim ne yapmam gerekiyor viriüs taraması yaptırdım ama herhangi bir durum çıkmadı raporda temiz diyor kullandığım sistem windows7 64 bit türkçe sp1 var diğer başka internet tarayıcılarım çalışıyor sayfalar açıyor her türlü işlemi yapıyor sadece internet explorer çalışmıyor. Diğer tarayıcılar şunlar google,maxthon3, ve avant her üçüde çalışıyor size bu durumu anlatırken kullandığım tarayıcı google ne yapmalıyım nasıl düzeltmeliyim amacım sadece her programın çalıştığını görmek ve bilmek beni rahatlatıyor çalışmadığında nedenini bulmadan rahatlayamıyor olmam kullanmasamda çalıştığını bilmek rahatlatıyor.

  Cevapla
 5. KARA 27 Ekim 2014, 14:38

  DEDİĞİN YÖNTEM ÇÖZÜM ÜRETMEDİ ,SORUN HEP AYNI .

  Cevapla