KATEGORİLER

Ana Sayfa » Güvenlik » Jandarma Genel Komutanlığı Virüsü Nasıl Temizlenir?

Jandarma Genel Komutanlığı Virüsü Nasıl Temizlenir?

16 Eylül 2013
GD Star Rating
loading...

Daha önce Emniyet Genel Müdürlüğü Virüsü Nasıl Temizlenir? konusunu yazmıştık. Burada Jandarma Genel Komutanlığı virüsü de aynısı. Yani temizleme yöntemi aynı.  Bilgisayarınızı açtığınızda Jandarma Genel Komutanlığı başlıklı bir sayfada, yasalara aykırı davrandığınız gerekçesiyle yaptığınız tüm işlemlerin video kaydı altına alındığını belirten bir uyarı alıyorsanız, Jandarma Genel Komutanlığı virüsü sizin bilgisayarınıza da bulaşmış demektir. Jandarma Genel Komutanlığı virüsü, yapmaya çalıştığınız işlemler engelleniyor, bilgisayarınızı bir nevi bloke ediyor, kilitliyor. Telif hakkı ya da yasa dışı pornografik faaliyetler yaptığınızı öne sürerek, bu kilidin açılması için çeşitli miktarlarda ceza ödemenizi istiyor. Ödeme yaptığınız anda da dolandırılmış oluyorsunuz. Şimdi, bu tehlikeli JGK virüsünü nasıl bilgisayarımızdan kaldırabiliriz onu inceleyeceğiz.

Jandarma-Genel-Komutanligi-virus

 

Jandarma Genel Komutanlığı Virüsü

1. Adım

Öncelikle yapmanız gereken virüsün bulaşmadığı bir bilgisayardan Malwarebytes Anti-Malware ya da SpyHunter tarzı bir Anti-Malware yazılımı edinmeniz.

2. Adım

İndirdiğiniz güvenlik yazılımının tüm güncellemelerini yaptıktan sonra bir USB belleğe ya da CD’ye atmanız gerekiyor. Yani yazılımı USB belleğe kurmalısınız.

3. Adım

Enfeksiyonlu bilgisayarı Komut İstemi ile Güvenli Mod (Safe Mode with Command Prompt) modunda çalıştırmalısınız. Eğer Windows 8 kullanıyorsanız işlemi yapmak için bu yazımıza göz atın. Windows 7 veya daha eski bir işletim sistemi kullanıyorsanız ise bilgisayarınız boot edilirken F8 tuşuna basın ve söz konusu moda geçin.

4.Adım

Antivirüs yazılımını yüklediğiniz sürücüyü bilgisayara takın ve tam tarama(full scan) yaptırarak virüsü tespit edin, bulunan tüm tehditleri temizleyin.

4 Yorum “Jandarma Genel Komutanlığı Virüsü Nasıl Temizlenir?”

 1. bilal ilik 05 Kasım 2013, 20:27

  komut istami ile güvenli modda pc yi açıyorum ama tekrar kapanıp normal modda açılıyor, ne yapmam lazım

  Cevapla
 2. elif bilgisayar aksaray 23 Ocak 2014, 09:20

  cd den çalışan canlı xp mini xp tabir edilen herhangi bir programla cd den başlat start menü başlangıc ve tempin içerisini temizle yeniden başlat sorun bitmiştir.Bu virüs çok basit ama bulaştırma yolu çok enteresan.

  Cevapla
 3. osman FINDIK 18 Nisan 2014, 11:42

  Merhabalar : jgk diye adlandırılan diğer adı ise HOWDECRYPT olarak gelen sisteminize dosyalarını bırakarak Ticari Program datalarınızı kilitleyen ve kullanılamaz hale sokan bu virüsten kurtulmanız kolay. Sisteminizde mdf. ldf dosyalarınız var ise ve bu dosyalarınız büyük yada çok ise virüsten etkilenirsiniz. Piyasada bir insanın mağdur olması ve arayış içerisine girmesi sonucu bir çok kişide bu işi çok cuzi bir fiyata halledebileceği iddasında bulunarak sisteme ve dosyalarınıza zarar vermektedir. Sizinde mdf. ldf dosyalarınızda bozulma var mağdur iseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  [email protected] adresinden bana ulaşabilir gerekli yardımları alabilirsiniz. Datalarınızın %75 oranında kurtulmasını sağlayabiliriz.

  Cevapla
 4. Buğra Alp ÇAĞLAR 27 Kasım 2014, 17:37

  Yahu banada bulaştı bu virüs windows 8.1 kullanıyorum güvenli modu açamyorum nasıl yapabilirim bi kısayol tuşu falan yokmudur bunun?

  Cevapla